Out Of Stock
Ortega 1B-D7CE-SBK-4 Deep Series 7 Medium Scale Acoustic Bass 4 String - Spruce / Mahogany Satin Black
from
302.43€
Ex Tax: 302.43€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Our new D7 bass series features a spruce top and mahogany back and sides. All models are equipped with the MagusPRO preamp and chrome hardware. You can choose between a cutaway or non-cutaway body. D7 bass models come in natural, satin black, or with a bourbon burst top.
Specifications
| Body top | Spruce top, satin black finish |
| Back & sides | Mahogany back & side, satin black finish |
| Body binding | White ABS fretboard & body binding, Pinstripe Purfling |
| Body depth | 115 mm (4.53") |
| Neck | Mahogany neck, satin black finish |
| Scale (mm/inch) | medium scale 812 mm (32") |
| Truss rod | 2way truss rod |
| Fretboard & bridge | Walnut fretboard & bridge |
| Inlay | Dot Inlays |
| Nut width (mm/inch) | 45 mm (1.77") |
| Electronics | MagusPRO/B electronics w/ tuner |
| Machine heads | Chrome hardware |