LTD LJMIIQMBLKSHB JM-II JOSH MIDDLETON
from
1,625.20€
Ex Tax: 1,625.20€
2,700.00€
Ex Tax:2,700.00€
397.56€
Ex Tax:397.56€
1,079.00€
Ex Tax:1,079.00€
849.00€
Ex Tax:849.00€
944.00€
Ex Tax:944.00€
741.00€
Ex Tax:741.00€
849.00€
Ex Tax:849.00€
1,146.00€
Ex Tax:1,146.00€
1,214.00€
Ex Tax:1,214.00€
749.00€
Ex Tax:749.00€
Josh Middleton is the acclaimed and highly influential guitarist of UK-based progressive metal/metalcore bands Sylosis and Architects, and his first ESP Signature Series guitar is one that lives up to this musician’s extraordinary talent. The LTD Josh Middleton Signature Series JM-II offers a bolt-on construction alder body with quilted maple top, a three-piece roasted maple neck in an extra-thin u-shaped profile, and a Macassar ebony fingerboard with 24 extra-jumbo stainless steel frets. Components on the JM-II include a set of Fishman Fluence Modern Humbucker pickups (alnico in the neck and ceramic in the bridge), with push-pull control to select voicings. It also offers LTD locking tuners and a recessed Gotoh TOM bridge with string-thru-body design. Available in Black Shadow Burst finish.
Specifications
Construction
Bolt-On
Scale
25.5"
Body
Alder
Top
Quilted Maple
Neck
3Pc Roasted Maple
Fingerboard
Macassar Ebony
Fingerboard Radius
350mm
Finish
Black Shadow Burst
Nut Width
42mm
Nut Type
Molded
Neck Contour
Extra Thin U
Frets/Type
24 XJ Stainless
Hardware Color
Black
Strap Button
Standard
Tuners
LTD Locking
Bridge
Recessed Gotoh TOM w/ String Thru
Bridge PU
Fishman Fluence Modern Humbucker Ceramic Black *(Pull Tone for Voice 2)
Neck PU
Fishman Fluence Modern Humbucker Alnico Black *(Pull Tone for Voice 2)
Electronics
Active
Electronics Layout
Volume/Tone(Push/Pull)/Toggle Switch
Strings
D'Addario XL110 (.010/.013/.017/.026/.036/.046)
Case
MH Guitar Form Fit Case
Case Included
Y
| Guitar Specifications | |
| Construction | Bolt-On |
| Scale Length | 25,5" |
| Body | Alder |
| Neck | 3Pc Roasted Maple |
| Fingerboard | Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | 350 mm |
| Finish / Color | Black Shadow Burst |
| Nut Width | 42 mm |
| Nut Type | Molded |
| Neck Contour | Extra Thin U |
| Frets | 24 XJ Stainless Steel |
| Hardware Color | Black |
| Tuners | LTD Locking |
| Bridge | Recessed Gotoh TOM w/ String Thru |
| Neck Pickup | Fishman Fluence Modern Humbucker Alnico *(Pull Tone for Voice 2) |
| Bridge Pickup | Fishman Fluence Modern Humbucker Ceramic *(Pull Tone for Voice 2) |
| Strings | D'Addario XL110 |