LTD LEC10KITBLUE EC-10 KIT BLUE
from
259.35€
Ex Tax: 259.35€
2,700.00€
Ex Tax:2,700.00€
397.56€
Ex Tax:397.56€
1,079.00€
Ex Tax:1,079.00€
849.00€
Ex Tax:849.00€
944.00€
Ex Tax:944.00€
741.00€
Ex Tax:741.00€
849.00€
Ex Tax:849.00€
1,146.00€
Ex Tax:1,146.00€
1,214.00€
Ex Tax:1,214.00€
749.00€
Ex Tax:749.00€
Even if you're just getting started on guitar, there's no reason that you can't get into the ESP family right away with the EC-10. A great instrument for beginning electric guitar players, the EC-10 has a smooth, comfortable, thin U-shaped maple neck that will make it easier to get around to chords and scales all over the fingerboard with 24 extra-jumbo frets. It has a well-balanced and contoured basswood body that's good for playing while seated or standing. When you're ready to rock, the EC-10's ESP Designed LH-100 pickups are great for any genre of music you like to play. It also includes a gig bag case, making it easier to get to lessons and friend's houses. For learning, jamming, songwriting and more, the EC-10 is a terrific choice that you can afford today. Available in Black, Blue, and Red.
Construction: Bolt-On
Scale: 24,75"
Body: Basswood
Neck: Maple
Fingerboard: Engineered Hardwood
Fingerboard Radius: 305mm
Finish: Blue
Nut Width: 42 mm
Nut Type: Molded
Neck Contour: Thin U
Frets/Type: 24 XJ
Hardware Color: Chrome
Strap Button: Standard
Tuners: LTD
Bridge: TOM & Tailpiece
Neck PU: ESP Designed LH-100N
Bridge PU: ESP Designed LH-100B
Electronics Layout: Volume/Volume/Tone/Toggle Switch
Strings: (.010/.013/.017/.026/.036/.046)
Case: GIG BAG INCLUDED
| Guitar Specifications | |
| Construction | Bolt-On |
| Scale Length | 24,75" |
| Body | Basswood |
| Neck | Maple |
| Fingerboard | Engineered Hardwood |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish / Color | Blue |
| Nut Width | 42 mm |
| Nut Type | Molded |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets | 24 XJ |
| Hardware Color | Chrome |
| Tuners | LTD |
| Bridge | TOM & Tailpiece |
| Neck Pickup | ESP Designed LH-100N |
| Bridge Pickup | ESP Designed LH-100B |
| Electronics | Volume/Volume/Tone/Toggle Switch |
| Strings | (.010/.013/.017/.026/.036/.046) |