LTD LIRONCROSSSWLH IRON CROSS Snow White LH JAMES HETFIELD
from
1,543.90€
Ex Tax: 1,543.90€
2,700.00€
Ex Tax:2,700.00€
397.56€
Ex Tax:397.56€
1,079.00€
Ex Tax:1,079.00€
849.00€
Ex Tax:849.00€
944.00€
Ex Tax:944.00€
741.00€
Ex Tax:741.00€
849.00€
Ex Tax:849.00€
1,146.00€
Ex Tax:1,146.00€
1,214.00€
Ex Tax:1,214.00€
749.00€
Ex Tax:749.00€
The LTD Iron Cross is a Signature Series model of James Hetfield, the frontman of Metallica and one of the world's most highly respected rhtyhm guitar players in any genre. The Iron Cross is based on James' personal custom instrument design, and features set-neck construction of a mahogany body with maple cap, and a three-piece mahogany neck with ebony fingerboard and 22 extra-jumbo frets with an Iron Cross inlay at the 12th fret. The LTD Iron Cross is powered by James' own EMG JH SET active pickups, and includes a TonePros locking TOM bridge and tailpiece. Available in Snow White finish with black stripe graphic and iron cross fixture.
Specifications
Construction
Set-Neck
Scale
24.75"
Body
Mahogany
Top
Maple
Neck
3Pc Mahogany
Fingerboard
Macassar Ebony
Fingerboard Radius
350mm
Finish
Snow White w/ Black Stripes
Nut Width
42mm
Nut Type
Molded
Neck Contour
Thin U
Frets/Type
22 XJ
Hardware Color
Black
Strap Button
Standard
Tuners
LTD Locking
Bridge
TonePros Locking TOM & Tailpiece
Bridge PU
EMG JH ‘HET’ Set Brushed Black Chrome
Neck PU
EMG JH ‘HET’ Set Brushed Black Chrome
Electronics
Active
Electronics Layout
Volume/Volume/Tone/Toggle Switch
Strings
D'Addario XL110 (.010/.013/.017/.026/.036/.046)
Case
EC Guitar Form Fit Case
Case Included
Y
| Guitar Specifications | |
| Construction | Set-Neck |
| Scale Length | 24,75" |
| Body | Mahogany |
| Neck | 3Pc Mahogany |
| Fingerboard | Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | 350 mm |
| Finish / Color | Snow White with Black Stripes |
| Nut Width | 42 mm |
| Nut Type | Molded |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets | 22 XJ |
| Hardware Color | Black |
| Tuners | LTD Locking |
| Bridge | Tonepros Locking TOM & Tailpiece |
| Neck Pickup | EMG JH Set |
| Bridge Pickup | EMG JH Set |
| Strings | D'Addario XL 110 |