Out Of Stock
LTD LBB600BQMSTBLKSBS BB-600 BARITONE STBLKSBS BEN BURNLEY
from
1,828.46€
Ex Tax: 1,828.46€
2,700.00€
Ex Tax:2,700.00€
397.56€
Ex Tax:397.56€
1,079.00€
Ex Tax:1,079.00€
849.00€
Ex Tax:849.00€
944.00€
Ex Tax:944.00€
741.00€
Ex Tax:741.00€
849.00€
Ex Tax:849.00€
1,146.00€
Ex Tax:1,146.00€
1,214.00€
Ex Tax:1,214.00€
749.00€
Ex Tax:749.00€
Ben Burnley is the founder of the eponymously-named rock/alt-metal band Breaking Benjamin, and his LTD Signature Series guitar, the BB-600 Baritone, is the driving force for this frontman's musical creations. The BB-600B is one of the most versatile signature models ever made by ESP. It includes two distinct pickup types: a pair of high-quality magnetic pickups (with a set comprised of Seymour Duncan '59 and JB), as well as a Graph Tech Ghost-Loaded Resomax NV bridge and tailpiece that offers an integrated piezo pickup. The BB-600B also includes two output jacks, allowing you to route the signal from the standard magnetic pickups to one amplifier and the piezo pickup to another for incredible flexibility onstage or in studios. More than just sonically flexible, the BB-600B is an incredible instrument in other ways as well. A single-cutaway Eclipse body style with set-thru construction, the BB-600B is a baritone guitar at 27" scale, allowing for downtuning without sacrificing ideal string tension. Its mahogany body is topped with quilted maple in an amazing See Thru Black Sunburst Satin finish. It offers a thin U-shaped three-piece maple neck for a comfortable playing feel. The aesthetic of this guitar is complemented with custom red pickup covers, red fingerboard inlays with the Breaking Benjamin symbol, and a red LTD logo.
Specifications
Construction
Set-Thru
Scale
27" Baritone
Body
Mahogany w/ Maple Cap
Top
Quilted Maple
Neck
3Pc Maple
Fingerboard
Macassar Ebony
Fingerboard Radius
350mm
Finish
See Thru Black Sunburst Satin
Nut Width
42mm
Nut Type
Molded
Neck Contour
Thin U
Frets/Type
24 XJ
Hardware Color
Black Nickel
Strap Button
Standard
Tuners
Grover
Bridge
Graph Tech Ghost Loaded ResoMax NV Bridge & Tailpiece
Bridge PU
Seymour Duncan JB Red
Neck PU
Seymour Duncan '59 Red
Electronics
Passive
Electronics Layout
Volume(Mag)/3-Way Rotary Switch(Magnetic)/Active Volume(Piezo), 2 Output Jacks
Strings
D'Addario XL158 (.013/.017/.026W/.036/.046/.062)
Case
EC XL Guitar Form Fit Case
Case Included
Y
| Guitar Specifications | |
| Construction | Set-Thru |
| Scale Length | 27" Baritone |
| Body | ~Mahogany w/ Maple Cap |
| Neck | 3Pc Maple |
| Fingerboard | Macassar Ebony |
| Fingerboard Radius | 350 mm |
| Finish / Color | See Thru Black Sunburst Satin |
| Nut Width | 42 mm |
| Nut Type | Molded |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets | 24 XJ |
| Hardware Color | Black Nickel |
| Tuners | Grover |
| Bridge | Graph Tech Ghost Loaded Resomax NV Bridge & Tailpiece |
| Neck Pickup | Seymour Duncan '59 Red |
| Bridge Pickup | Seymour Duncan JB Red |
| Strings | D'Addario XL158 |