Free Shipping EU
ORTEGA The Private Room 4/4 Nylon String Guitar 6-String + Gig Bag
from
608.94€
Ex Tax: 608.94€
239.84€
Ex Tax:239.84€
397.56€
Ex Tax:397.56€
405.69€
Ex Tax:405.69€
446.34€
Ex Tax:446.34€
The guitars of the Private Room collection stretch the boundaries of nylon guitar production and beauty. Hand-selected tonewoods are custom-crafted into exclusive instruments with exotic finishes, custom appointments, and modern amenities, including contoured armrests and professional-grade electronics.
Specifications
| Series | The Private Room |
| Size | 4/4 |
| Number of strings | 6 |
| Body shape | Cutaway |
| Body top | Solid Alpine Spruce |
| Solid top | Yes |
| Back & sides | Rosewood with a Maple stripe |
| Back & sides finish | Gloss |
| Body depth | 72 mm / 2,83" |
| Body binding | Rosewood |
| Neck | Okoume |
| Neck type | Slim Neck |
| Scale | 650 mm / 25,59" |
| Truss rod | 2-way truss rod |
| Fretboard | Rosewood |
| Frets | 19 |
| Nut width | 48 mm / 1,89" |
| Electronics | Magus Pro/G-RC, rechargeable |
| Bridge | Roswood |
| Special feature 1 | Additional Side Soundhole |
| Tuning | E-A-D-G-B-E |
| Strings | NYP44H |
| Including | Pro Gig Bag |