Free Shipping EU
FGN FGJMJ52ALRAZM Electric Bass Guitar, J-Standard Mighty Jazz, 5-String, Azuki Metallic, Bag
from
1,259.35€
Ex Tax: 1,259.35€
1,146.00€
Ex Tax:1,146.00€
2,844.72€
Ex Tax:2,844.72€
The J-Standard Mighty Jazz 5-string is FGN's professional-grade jazz bass featuring a modified neckstock and neck pocket design for enhanced punch, along with body-end truss rod access. Equipped with Seymour Duncan Quarter-Pound pickups and GOTOH hardware, this 5-string bass delivers powerful, versatile tones suitable for any genre. Like all FGN models, it is "Made in Japan" with the Circle Fretting System built in.
Specifications
| Construction | Bolt-on neck |
| Body | Alder |
| Neck | Maple (Bolt-on) |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard radius | 430 mm |
| Scale length | 34" / 864 mm |
| Frets | 22 Medium Jumbo C.F.S |
| Pickups | Seymour Duncan® Quarter-Pound SJ5-3n/SMB-5D |
| Controls | 2x Volume, 1x Tone with push-pull (serial/parallel) |
| Bridge | FGN FGBB-104 (String Pitch = 19mm) |
| Tuners | GOTOH® GB-1 |
| Color | AZM (Azuki Metallic) |
| Gig bag/case | FGN gig bag |