Free Shipping EU
E-II EIISN3HTFMTESB SN-III HT Tiger Eyes Sunburst
from
1,888.65€
Ex Tax: 1,888.65€
2,700.00€
Ex Tax:2,700.00€
397.56€
Ex Tax:397.56€
3,722.76€
Ex Tax:3,722.76€
2,454.47€
Ex Tax:2,454.47€
2,158.65€
Ex Tax:2,158.65€
2,755.28€
Ex Tax:2,755.28€
3,080.49€
Ex Tax:3,080.49€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
2,909.76€
Ex Tax:2,909.76€
| Construction | Bolt-On |
| Scale | 25.5"" |
| Body | Alder |
| Neck | 3pc Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish | Tiger Eye Sunburst |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Hipshot w/ String Thru |
| Neck PU | Fishman Fluence Single Width Black |
| Bridge PU | Fishman Fluence Modern Humbucker Ceramic Black Nickel *(Pull Tone for Voice 2) |
| Electronics Layout | Volume/Tone/5-way switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Super Light (.009/.011/.016/.024/.032/.042) |
| Case | ST-1 GUITAR FORM FIT Case |
| Top | Flamed Maple |
| Nut width | 42mm |
| Nut type | Black Bone |
| Neck contour | Thin U |
| Frets/ Type | 22 XJ Stainless (scallopped frets 15-22) |
| Hardware colour | Black |
| Strap Buttons | ESP Locking |
| Middle PU | Fishman Fluence Single Width Black |
| Case included | Y |
| Guitar Specifications | |
| Construction | Bolt-On |
| Scale Length | 25.5"" |
| Body | Alder |
| Neck | 3pc Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish / Color | Tiger Eye Sunburst |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Hipshot w/ String Thru |
| Neck Pickup | Fishman Fluence Single Width Black |
| Bridge Pickup | Fishman Fluence Modern Humbucker Ceramic Black Nickel *(Pull Tone for Voice 2) |
| Electronics | Volume/Tone/5-way switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Super Light (.009/.011/.016/.024/.032/.042) |