Out Of Stock
E-II ECLIPSE Reindeer Blue REINDEER BLUE
from
2,776.42€
Ex Tax: 2,776.42€
2,700.00€
Ex Tax:2,700.00€
397.56€
Ex Tax:397.56€
3,722.76€
Ex Tax:3,722.76€
2,454.47€
Ex Tax:2,454.47€
2,158.65€
Ex Tax:2,158.65€
2,755.28€
Ex Tax:2,755.28€
3,080.49€
Ex Tax:3,080.49€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
2,909.76€
Ex Tax:2,909.76€
E-II ECLIPSE
E-II ECLIPSE - Made in Japan

Design & Craftsmanship
The E-II ECLIPSE features premium craftsmanship with Body: Mahogany, Top: Maple, Finish: Black Satin.
Construction
Built with Set-Thru, 24.75", Mahogany, Ebony for exceptional playability.
Electronics & Hardware
Equipped with Black, Grover, Gotoh Locking for powerful tone.
Specifications
- Construction - Set-Thru
- Scale - 24.75"
- Body - Mahogany
- Top - Maple
- Neck - Mahogany
- Fingerboard - Ebony
- Fingerboard Radius - 305mm
- Finish - Black Satin
- Nut Width - 42mm
- Nut Type - Bone
- Neck Contour - Thin U
Hardware & Electronics
- Frets/Type - 22 XJ Stainless
- Hardware Color - Black
- Strap Button - ESP Strap Lock
- Tuners - Grover
- Bridge - Gotoh Locking
- Bridge PU - EMG 57TW Brushed Black Chrome
- Neck PU - EMG 66TW Brushed Black Chrome
- Electronics - Active
- Electronics Layout - Neck Volume(Push/Pull)/Bridge Volume(Push/Pull)/Tone/Toggle Switch
- Strings - Elixir Nanoweb Light (.010/.013/.017/.026/.036/.046)
- Case - EC GUITAR FORM FIT CASE
- Case Included - Y
| Guitar Specifications | |
| Construction | Set-Thru |
| Scale Length | 24.75" |
| Body | Full Thickness Mahogany w/ Maple Cap |
| Neck | Mahogany |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish / Color | Reindeer Blue |
| Nut Width | 42mm |
| Nut Type | Bone |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets | 22 XJ |
| Hardware Color | Black |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Gotoh TOM & Tailpiece |
| Neck Pickup | EMG 60 Brushed Black Chrome |
| Bridge Pickup | EMG 81 Brushed Black Chrome |
| Electronics | Bridge Volume/Neck Volume/Tone/Toggle Switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Light |