Out Of Stock
E-II EIIMII7BETGRNSP M-II 7B BARITONE EVERTUNE GNSP
from
3,251.22€
Ex Tax: 3,251.22€
3,722.76€
Ex Tax:3,722.76€
2,454.47€
Ex Tax:2,454.47€
2,158.65€
Ex Tax:2,158.65€
2,755.28€
Ex Tax:2,755.28€
3,080.49€
Ex Tax:3,080.49€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
2,909.76€
Ex Tax:2,909.76€
An absolute monster of a guitar, the E-II M-II 7B Baritone EverTune is designed for guitar players who accept no limitations. Formerly called “ESP Standard”, all ESP E-II instruments are created at our ESP factory in Tokyo, Japan, and are designed for professional players who accept no compromises in tone, feel, or reliability for their guitars and basses. With the E-II M-II 7B Baritone EverTune, they get a 7-string guitar at 27” baritone scale for incredible extended range without sacrificing i
| Construction | Neck-Thru |
| Scale | 27" Baritone |
| Body | Erle |
| Neck | 3Pc Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish | Granite Sparkle |
| Nut Width | 48 mm |
| Nut Type | Bone |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets/Type | 24 XJ |
| Hardware Color | Black |
| Strap Button | Dunlop Locking |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Evertune (F model) |
| Neck PU | Fishman Fluence Modern Humbucker Alnico Black Nickel |
| Bridge PU | Fishman Fluence Modern Humbucker Ceramic Black Nickel |
| Electronics Layout | Volume/Tone(Push/Pull)/3-way Switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Super Light |
| Case | MH XL GUITAR FORM FIT CASE |
| Guitar Specifications | |
| Construction | Neck-Thru |
| Scale Length | 27" Baritone |
| Body | Erle |
| Neck | 3Pc Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish / Color | Granite Sparkle |
| Nut Width | 48 mm |
| Nut Type | Bone |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets | 24 XJ |
| Hardware Color | Black |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Evertune (F model) |
| Neck Pickup | Fishman Fluence Modern Humbucker Alnico Black Nickel |
| Bridge Pickup | Fishman Fluence Modern Humbucker Ceramic Black Nickel |
| Electronics | Volume/Tone(Push/Pull)/3-way Switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Super Light |