Out Of Stock
E-II EIIMITHRUNTDCARS M-I THRU NT DCARS
from
2,267.48€
Ex Tax: 2,267.48€
3,722.76€
Ex Tax:3,722.76€
2,454.47€
Ex Tax:2,454.47€
2,158.65€
Ex Tax:2,158.65€
2,755.28€
Ex Tax:2,755.28€
3,080.49€
Ex Tax:3,080.49€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
2,909.76€
Ex Tax:2,909.76€
Formerly called “ESP Standard”, all ESP E-II instruments are created at our ESP factory in Tokyo, Japan, and are designed for professional players who accept no compromises in tone, feel, or reliability for their guitars and basses. The E-II M-I Thru NT is a no-frills rock machine that’s ready to jump onstage with you, with nothing coming between you and your best performances. It features neck-thru-body construction, with a comfortable alder body, three-piece maple neck, and an ebony fingerboar
| Construction | Neck-Thru |
| Scale | 25,5" |
| Body | Erle |
| Neck | 3Pc Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish | Deep candy Apple Red Satin |
| Nut Width | 42mm |
| Nut Type | Bone |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets/Type | 24 XJ |
| Hardware Color | Black |
| Strap Button | Dunlop Locking |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Gotoh TOM |
| Bridge PU | EMG 81 |
| Electronics Layout | Volume |
| Strings | Elixir Nanoweb Super Light |
| Case | MH GUITAR FORM FIT CASE |
| Guitar Specifications | |
| Construction | Neck-Thru |
| Scale Length | 25,5" |
| Body | Erle |
| Neck | 3Pc Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish / Color | Deep candy Apple Red Satin |
| Nut Width | 42mm |
| Nut Type | Bone |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets | 24 XJ |
| Hardware Color | Black |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Gotoh TOM |
| Bridge Pickup | EMG 81 |
| Electronics | Volume |
| Strings | Elixir Nanoweb Super Light |