Out Of Stock
E-II EIIHORFRIITESB HORIZON FR-II Tiger Eye Sunburst
from
3,080.49€
Ex Tax: 3,080.49€
3,722.76€
Ex Tax:3,722.76€
2,454.47€
Ex Tax:2,454.47€
2,158.65€
Ex Tax:2,158.65€
2,755.28€
Ex Tax:2,755.28€
3,080.49€
Ex Tax:3,080.49€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
2,909.76€
Ex Tax:2,909.76€
Available in classy See Thru Black Cherry Sunburst and Tiger Eye Sunburst finishes, the E-II Horizon FR-II is a guitar designed to handle literally any kind of music with serious professional results for recording and live performance. Formerly called “ESP Standard”, all ESP E-II instruments are created at our ESP factory in Tokyo, Japan, and are designed for professional players who accept no compromises in tone, feel, or reliability for their guitars and basses. The E-II Horizon FR-II offers n
| Construction | Neck-Thru |
| Scale | 25,5" |
| Body | Mahogany |
| Neck | 3Pc Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish | Tiger Eye Sunburst |
| Nut Width | 42mm |
| Nut Type | Locking |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets/Type | 24 XJ |
| Hardware Color | Black |
| Strap Button | Dunlop Locking |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Floyd Rose Original |
| Neck PU | EMG 66TW Brushed Black Chrome |
| Bridge PU | EMG 57TW Brushed Black Chrome |
| Electronics Layout | Volume(Push/Pull)/Tone(Push/Pull)/Toggle Switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Super Light |
| Case | MH GUITAR FORM FIT CASE |
| Guitar Specifications | |
| Construction | Neck-Thru |
| Scale Length | 25,5" |
| Body | Mahogany |
| Neck | 3Pc Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish / Color | Tiger Eye Sunburst |
| Nut Width | 42mm |
| Nut Type | Locking |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets | 24 XJ |
| Hardware Color | Black |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Floyd Rose Original |
| Neck Pickup | EMG 66TW Brushed Black Chrome |
| Bridge Pickup | EMG 57TW Brushed Black Chrome |
| Electronics | Volume(Push/Pull)/Tone(Push/Pull)/Toggle Switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Super Light |