Out Of Stock
E-II EIIFRXBLKS FRX Black Satin BLACK SATIN
from
2,844.72€
Ex Tax: 2,844.72€
3,722.76€
Ex Tax:3,722.76€
2,454.47€
Ex Tax:2,454.47€
2,158.65€
Ex Tax:2,158.65€
2,755.28€
Ex Tax:2,755.28€
3,080.49€
Ex Tax:3,080.49€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
2,909.76€
Ex Tax:2,909.76€
E-II FRX
E-II FRX - Made in Japan

Design & Craftsmanship
The E-II FRX features premium craftsmanship with Body: Mahogany, Top: Flamed Maple, Finish: Reindeer Blue.
Construction
Built with Set-Thru, 25.5", 3Pc Maple, Ebony for exceptional playability.
Electronics & Hardware
Equipped with Black, Gotoh Locking, Floyd Rose Original for powerful tone.
Specifications
- Construction - Set-Thru
- Scale - 25.5"
- Body - Mahogany
- Top - Flamed Maple
- Neck - 3Pc Maple
- Fingerboard - Ebony
- Fingerboard Radius - 305mm
- Finish - Reindeer Blue
- Nut Width - 42mm
- Nut Type - Locking
- Neck Contour - Thin U
Hardware & Electronics
- Frets/Type - 24 J Stainless
- Hardware Color - Black
- Strap Button - ESP Strap Lock
- Tuners - Gotoh Locking
- Bridge - Floyd Rose Original
- Bridge PU - EMG 81 Brushed Black Chrome Direct Mount
- Neck PU - EMG 60TW-R Brushed Black Chrome Direct Mount *(Pull Tone for Split)
- Electronics - Active
- Electronics Layout - Volume/Tone(Push/Pull)/Toggle Switch
- Strings - Elixir Nanoweb Super Light (.009/.011/.016/.024/.032/.042)
- Case - FRX Guitar Form Fit Case
- Case Included - Y
| Guitar Specifications | |
| Construction | Set-Thru |
| Scale Length | 25,5" |
| Body | Alder |
| Neck | 3pc Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish / Color | Black Satin |
| Nut Width | 42mm |
| Nut Type | Locking |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets | 24 XJ |
| Hardware Color | Black |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Floyd Rose Original |
| Neck Pickup | EMG 60TW-R Brushed Black Chrome |
| Bridge Pickup | EMG 81 Brushed Black Chrome |
| Electronics | Volume/Tone/Toggle Switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Light |