Free Shipping EU
E-II SN-2 NBLKB
from
3,137.40€
Ex Tax: 3,137.40€
2,700.00€
Ex Tax:2,700.00€
397.56€
Ex Tax:397.56€
3,722.76€
Ex Tax:3,722.76€
2,454.47€
Ex Tax:2,454.47€
2,158.65€
Ex Tax:2,158.65€
2,755.28€
Ex Tax:2,755.28€
3,080.49€
Ex Tax:3,080.49€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
2,909.76€
Ex Tax:2,909.76€
Formerly called “ESP Standard”, all ESP E-II instruments are created at our ESP factory in Tokyo, Japan, and are designed for professional players who accept no compromises in tone, feel, or reliability for their guitars and basses. The E-II SN-II takes a traditional guitar shape and then maximizes every aspect of it for contemporary music performance styles. It features bolt-on construction at 25.5” scale, with an alder body and burled maple top in a fantastic Nebula Black Burst finish and natural masked binding. It has a maple neck with ebony fingerboard that includes 24 extra-jumbo frets and dot inlays. The E-II SN-II offers an outstanding set of components that includes a Floyd Rose Original SE bridge with stainless steel screws, Gotoh locking tuners, and ESP strap locks. Pickups on the E-II SN-II are a set of direct-mount Bare Knuckle Aftermath Battleworn, offering accelerated bass response for exceptionally fast tracking of high-speed staccato riffing, crushing midrange, and precise high-end articulation. Includes an ESP hardshell form-fitting case.
Specifications
Construction
Bolt-On
Scale
25.5"
Body
Alder
Top
Burled Maple
Neck
Maple
Fingerboard
Ebony
Fingerboard Radius
305mm
Finish
Nebula Black Burst
Nut Width
42mm
Nut Type
Locking
Neck Contour
Thin U
Frets/Type
24 XJ
Hardware Color
Black
Strap Button
ESP Strap Lock
Tuners
Gotoh Locking
Bridge
Floyd Rose Original SE
Bridge PU
Bare Knuckle Aftermath Battleworn
Neck PU
Bare Knuckle Aftermath Battleworn
Electronics
Passive
Electronics Layout
Volume/Tone/3-Way Switch
Strings
Elixir Nanoweb Super Light (.009/.011/.016/.024/.032/.042)
Case
ST-1 GUITAR FORM FIT CASE
Case Included
Y
| Guitar Specifications | |
| Construction | Bolt-On |
| Scale Length | 25,5" |
| Body | Erle |
| Neck | Maple |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305 mm |
| Finish / Color | Nebula Black Burst |
| Nut Width | 42 mm |
| Nut Type | Locking |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets | 24 XJ |
| Hardware Color | Black |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Floyd Rose Original SE |
| Neck Pickup | Bare Knuckle Aftermath Battleworn |
| Bridge Pickup | Bare Knuckle Aftermath Battleworn |
| Electronics | Vol/Tone/3-Way Switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Super Light |