Free Shipping EU
E-II EIIECDBGRNSP ECLIPSE DB GRANITE SPARKLE
from
2,776.42€
Ex Tax: 2,776.42€
2,700.00€
Ex Tax:2,700.00€
397.56€
Ex Tax:397.56€
3,722.76€
Ex Tax:3,722.76€
2,454.47€
Ex Tax:2,454.47€
2,158.65€
Ex Tax:2,158.65€
2,755.28€
Ex Tax:2,755.28€
3,080.49€
Ex Tax:3,080.49€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
3,039.84€
Ex Tax:3,039.84€
2,909.76€
Ex Tax:2,909.76€
Formerly called “ESP Standard”, all ESP E-II instruments are created at our ESP factory in Tokyo, Japan, and are designed for professional players who accept no compromises in tone, feel, or reliability for their guitars and basses. The E-II Eclipse DB offers the sublime look of an outstanding Granite Sparkle finish with prominent white binding on the both sides of the body as well as the neck and headstock. This guitar features set-neck construction of its maple-capped mahogany body and thin U-
| Construction | Set-Neck |
| Scale | 24.75" |
| Body | Mahogany w/ Maple Cap |
| Neck | Mahogany |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish | Granite Sparkle |
| Nut Width | 42mm |
| Nut Type | Bone |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets/Type | 22 XJ |
| Hardware Color | Black Nickel |
| Strap Button | Dunlop Locking |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Gotoh TOM & Tailpiece |
| Neck PU | EMG 66TW Brushed Black Chrome |
| Bridge PU | EMG 57TW Brushed Black Chrome |
| Electronics Layout | Bridge Volume(Push/Pull)/Neck Volume(Push/Pull)/Tone/Toggle Switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Light |
| Case | EC GUITAR FORM FIT CASE |
| Guitar Specifications | |
| Construction | Set-Neck |
| Scale Length | 24.75" |
| Body | Mahogany w/ Maple Cap |
| Neck | Mahogany |
| Fingerboard | Ebony |
| Fingerboard Radius | 305mm |
| Finish / Color | Granite Sparkle |
| Nut Width | 42mm |
| Nut Type | Bone |
| Neck Contour | Thin U |
| Frets | 22 XJ |
| Hardware Color | Black Nickel |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Bridge | Gotoh TOM & Tailpiece |
| Neck Pickup | EMG 66TW Brushed Black Chrome |
| Bridge Pickup | EMG 57TW Brushed Black Chrome |
| Electronics | Bridge Volume(Push/Pull)/Neck Volume(Push/Pull)/Tone/Toggle Switch |
| Strings | Elixir Nanoweb Light |