Free Shipping EU
FGN FGJMJ3ASHDEMOPOG Bass Guitar, J-Standard Mighty Jazz DE, Open Pore Olive Green, Soft Case
from
1,462.60€
Ex Tax: 1,462.60€
1,056.10€
Ex Tax:1,056.10€
The contemporary version of the Mighty Jazz Bass for all bassists who want something more. A beautiful ash body paired with a maple neck promises a clear sound direction. The powerful EMG pickups provide plenty of power with their wiry, growling sound and should be just right for all fans of a harder style. Like all FGN models, the J-Standard Mighty Jazz Basses are "Made in Japan" and naturally feature the Circle Fretting System.
Specifications
| Construction | Bolt-on neck |
| Body | Ash |
| Neck | Maple (U-shape) |
| Fingerboard | Maple |
| Scale length | 34" (864 mm) |
| Frets | 24 Medium Size with FGN Circle Fretting System |
| Inlays | Dot |
| Nut width | 38 mm |
| Pickups | EMG® J / EMG® MM-TW |
| Controls | 2x Volume, 1x Tone with push-pull (Mode Select) |
| Tuners | GOTOH® GB11W |
| Bridge | FGN FGBB-104 (String Pitch = 19 mm) |
| Hardware Color | Black |
| Color | OPOG (Open Pore Olive Green) |
| Gig bag/case | FGN soft case |