Free Shipping EU
FGN FGJMJ2ALRAZM Electric Bass Guitar, J-Standard Mighty Jazz, Azuki Metallic, Bag
from
1,186.18€
Ex Tax: 1,186.18€
1,056.10€
Ex Tax:1,056.10€
Tags:
Azuki
, Bag
, Electric
, FGJMJ2ALRAZM
, FGN
, Guitar
, J-Standard
, Jazz
, Metallic
, Mighty
, bass
, bass guitar
, hardware
, stand
The J-Standard Mighty Jazz is FGN's professional-grade jazz bass featuring a modified neckstock and neck pocket design for enhanced punch, along with body-end truss rod access. Equipped with Seymour Duncan Quarter-Pound pickups and GOTOH hardware, this bass delivers powerful, versatile tones suitable for any genre. Like all FGN models, it is "Made in Japan" with the Circle Fretting System built in.
Specifications
| Construction | Bolt-on neck |
| Body | Alder |
| Neck | Maple (Bolt-on) |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fingerboard radius | 305 mm |
| Scale length | 34" / 864 mm |
| Frets | 22 Medium Jumbo C.F.S |
| Pickups | Seymour Duncan® Quarter-Pound SJB-3/SMB-4d |
| Controls | 2x Volume, 1x Tone with push-pull (serial/parallel) |
| Bridge | FGN FGBB-104 (String Pitch = 19mm) |
| Tuners | GOTOH® GB-1 |
| Color | AZM (Azuki Metallic) |
| Gig bag/case | FGN gig bag |