Ortega 1B-RMAE40SBKL A-Style Series Mandoline 8 String Lefty - Spruce / Maple Black + Bag
from
324.39€
Ex Tax: 324.39€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
The Ortega A-Style Series mandolin is an incredible 8-string instrument perfect for beginners and advanced players. The top of the mandolin is made of spruce, and the body is made of maple. This combination ensures a clear, bright sound that will knock your socks off! The mandolin is painted black and comes with a bag for easy transportation.
Specifications
| Body top | Spruce |
| Body top finish | Satin |
| Finish back & sides | Satin |
| Body depth | 50 mm |
| Neck | Maple |
| Neck type | 2way-truss rod |
| Neck finish | Satin |
| Scale (mm/inch) | 345 mm |
| Number of frets | 20 |
| Nut width (mm/inch) | 28 mm |
| Bridge | Rosewood |
| Machine heads | Chrome plated |
| Electronics | Piezo bridge (passive) with tone & volume control |
| Tuning | G-G-D-D-A-A-E-E |
| Feature 1 | Double bow inlay |