Ortega 1B-RMA5NA-L A-Style Series Mandoline 8 String Lefty - Mahogany Natural
from
202.44€
Ex Tax: 202.44€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Following in the American archetype of craftsmanship. We offer our twist to the A-style and F-style mandolins.
Specifications
| Body top finish | Satin (open pore) |
| Back & sides | Mahogany (arched) |
| Body depth | 50 mm |
| Neck | Mahagony |
| Neck type | 2way-truss rod |
| Neck finish | Satin |
| Scale (mm/inch) | 345 mm |
| Number of frets | 20 |
| Nut width (mm/inch) | 28 mm |
| Bridge | Rosewood |
| Machine heads | Chrome plated |
| Color | Natural Mahogany |