Ortega 1B-RCE170F Family Series Pro 4/4 Acoustic Guitar 6 String - Solid Spruce / Cypress Gloss Stain Yellow + Gig Bag
from
479.59€
Ex Tax: 479.59€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
The Family Pro series incorporates all the valuable features from the best-selling Family series and adds a solid top for those players who desire a fuller tonal response. This series also introduces our cross-over thinline acoustic/electric models in various finish options.
Specifications
| Neck | Mahogany, gloss finish |
| Electronics | Ortega MagusPRO/G w/tuner |
| Body depth | Shoulder: 96 mm (3.78”) |
| Bottom | 104 mm (4.09”) |
| Bridge | Ortega 12hole bridge |
| Back/Side | Cypress, gloss stain yellow finish |
| Included | DeLuxe gig bag |
| Top | Solid North American spruce, gloss stain yellow finish |
| Scale | 650 mm (25.59”) |
| Nut width | 52 mm (2.05”) |
| Binding | Walnut |
| Truss rod | 2way |
| Fretboard & bridge | Walnut (flat, Flamenco) |