Ortega 1B-RCE159MN-L Performer Series 4/4 Classical Medium Neck Guitar 6 String Lefty - Solid Cedar / Walnut Natural + G
from
487.72€
Ex Tax: 487.72€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Our most comprehensive collection, the Performer series builds on the features of the Family Pro series by incorporating traditional construction with modern appointments. Performer series guitars are available in full and thinline body depths, cutaway, and non-cutaway configurations and feature a variety of gloss finishes, solid tops, and player-friendly slim necks.
Specifications
| Body top | Solid North American Cedar |
| Body top finish | High gloss |
| Back & sides | Walnut |
| Finish back & sides | High gloss |
| Body depth | 102 mm |
| Neck | Mahagony |
| Neck type | 2way-truss rod |
| Neck finish | High gloss |
| Neck joint | Spanish Heel |
| Scale (mm/inch) | 650 mm |
| Number of frets | 19 |
| Nut width (mm/inch) | 50 mm |
| Electronics | Ortega MagusPro Preamp / Pickup System with tuner |
| Bridge | Rosewood |
| Bridge | Ortega 12 Hole |
| Machine heads | Gold plated |
| Color | Natural Cedar |
| Feature 2 | Ortega signature sonokelin maple white pearl rosette |