Ortega 1B-RCE158SN Performer Series 4/4 Classical Guitar 6-String - Natural + Gig Bag
from
487.72€
Ex Tax: 487.72€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Our most comprehensive collection, the Performer series, builds on the features of the Family Pro series by incorporating traditional Spanish heel construction with modern appointments. Performer series guitars are available in full and thinline body depths, cutaway and non-cutaway configurations, and feature a variety of gloss finishes, solid tops, and player-friendly slim necks.
Specifications
| Colour | Natural |
| Top | Solid Alaska Sitka spruce |
| Finish, top | High gloss |
| Wood back & sides | Rosewood |
| Finish back & sides | High gloss |
| Wood, neck | Mahagony |
| Finish, neck | High gloss |
| Neck type | 2way-truss rod |
| Bridge | Rosewood |
| Features | Spanish Heel |
| Feature 1 | Ortega signature sonokelin maple white pearl rosette |
| Feature 2 | Ortega MagusPro Preamp / Pickup System with tuner |
| Tuner | Gold plated |
| Bridge | Ortega 12 Hole |
| Frets | 19 |
| Scale | 650 mm |
| Nut width | 48 mm |
| Depth, body | 102 mm |