Ortega 1B-RCE145WH Family Series Pro Classical Guitar 4/4 Thinline Body Slim Neck - White + Bag
from
390.16€
Ex Tax: 390.16€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Designed to fit the needs of everyone at every age and every skill level. With our largest selection, you will find all body sizes from a quarter to full size with choices in color options and neck widths.
Specifications
| Body top | Solid Canadian Engelmann spruce |
| Body top finish | High gloss |
| Back & sides | Mahogany |
| Finish back & sides | High gloss |
| Body depth | 85 mm |
| Neck | Mahagony |
| Neck type | 2way-truss rod |
| Neck finish | High gloss |
| Scale (mm/inch) | 650 mm |
| Fretboard | Sonokelin |
| Fretboard | Rosewood (flat) |
| Number of frets | 19 |
| Nut width (mm/inch) | 48 mm |
| Electronics | Ortega MagusPro Preamp / Pickup System with built-in Tuner |
| Bridge | Ortega 12 Hole |
| Machine heads | Gold plated |
| Strings | D'Addario EXP46 |
| Color | White |