Ortega 1B-RCE138T4BK Classical Guitar Performer Series 4/4 Slim Neck / Thinline Body - black + bag
from
487.72€
Ex Tax: 487.72€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Made with either Solid Canadian Spruce or Solid Red Cedar tops, paired with Mahogany or Rosewood back and sides, for a better and more resonant tone. While still using the traditional Spanish heel we offer more comfortable slim and medium neck options for today's player.
Specifications
| Body top | Solid Alaska Sitka spruce |
| Body top finish | High gloss |
| Back & sides | mahagoni |
| Finish back & sides | High gloss |
| Body depth | 85 mm |
| Neck type | 2way-truss rod |
| Neck joint | Spanish Heel |
| Neck joint | 14th fret heel to body connection |
| Scale (mm/inch) | 650 mm |
| Number of frets | 22 |
| Nut width (mm/inch) | 48 mm |
| Electronics | Ortega MagusPro Preamp / Pickup System with tuner |
| Bridge | Rosewood |
| Bridge | Ortega 12 Hole |
| Machine heads | Gold plated |
| Feature 1 | Curved fretboard |
| Feature 1 | Ortega signature sonokelin maple white pearl rosette |