Ortega 1B-RCE131L Family Series Pro 4/4 Classical Guitar 6 String Lefty - Solid Cedar / Mahogany Natural + Gig Bag
from
349.51€
Ex Tax: 349.51€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Designed to fit the needs of everyone at every age and every skill level. With our largest selection, you will find all body sizes from a quarter to full size with choices in color options and neck widths
Specifications
| Body top | Solid Canadian Cedar |
| Back & sides | Mahogany |
| Body depth | 102mm |
| Neck | Mahagony |
| Neck type | 2way-truss rod |
| Scale (mm/inch) | 650 mm |
| Fretboard & bridge | Rosewood |
| Number of frets | 19 |
| Nut width (mm/inch) | 52 mm |
| Electronics | ORTEGA Magus Pro |