Ortega 1B-R200L Traditional Series Classical Guitar 4/4 Lefty Made in Spain - Natural Cedar + Bag
from
487.72€
Ex Tax: 487.72€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
In the tradition of classical and flamenco guitar making. These guitars are handcrafted in Spain with Solid Spruce or Cedar tops paired with select woods for the back and sides, along with the Spanish heel neck joint, for a truly authentic sound and experience.
Specifications
| Body top | Solid North American Cedar |
| Body top finish | High gloss |
| Back & sides | Paolo-Rojo |
| Finish back & sides | High gloss |
| Body binding | Maple |
| Body depth | 102 mm |
| Neck | Mahagony |
| Neck finish | High gloss |
| Neck joint | Spanish Heel |
| Scale (mm/inch) | 650 mm |
| Fretboard | Rosewood (flat) |
| Number of frets | 19 |
| Nut width (mm/inch) | 52 mm |
| Bridge | Rosewood |
| Bridge | Ortega 12 Hole |
| Machine heads | Chrome plated |
| Strings | D'Addario EXP46 |
| Color | Natural Cedar |