Ortega 1B-R159 Performer Series 4/4 Classical Guitar 6-String - Natural + Gig Bag
from
447.07€
Ex Tax: 447.07€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Our most comprehensive collection, the Performer series, builds on the features of the Family Pro series by incorporating traditional construction with modern appointments. Performer series guitars are available in full and thinline body depths, cutaway and non-cutaway configuration, and feature a variety of gloss finishes, solid tops, and player-friendly slim necks.
Specifications
| Series | Performer Series |
| Size | 4/4 |
| Number of strings | 6 |
| Body shape | Full Body |
| Body top | Solid North American Cedar |
| Solid/Laminated top | Solid Top |
| Body top finish | Gloss finish |
| Back & sides | Walnut |
| Finish back & sides | Gloss finish |
| Soundhole rosette | Ortega signature walnut/maple/white pearl rosette |
| Body depth | Shoulder: 96 mm / 3.78” |
| Bottom | 104 mm / 4.09” |
| Neck | Okoume |
| Neck type | Traditional Neck |
| Neck finish | Gloss finish |
| Neck joint | Spanish Heel |
| Scale (mm/inch) | 650 mm / 25.59” |
| Truss rod | 2way |
| Fretboard | Purpleheart |
| Number of frets | 19 |
| Nut width (mm/inch) | 52 mm / 2.05” |
| Headstock | Slotted |
| Bridge | Ortega 12hole bridge, Purpleheart |
| Machine heads | Classical |
| Tuning | E-A-D-G-B-E |
| Color | Natural |
| Included | DeLuxe gig bag |