Ortega 1B-R121-1/4-L Family Series 1/4 Classical Guitar 6 String Lefty - Mahogany Natural + Gigbag
from
162.52€
Ex Tax: 162.52€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Family series guitars are our most popular instruments. Offering a wide variety of scale lengths, nut widths, configurations, and colors, this series is perfect for players of all ages and skill levels. The quality of construction and attention to detail is consistent from the ¼ sizes through the full sizes, truly setting these guitars apart. Add an included deluxe gig bag with all models and the Family series is the best value available.
Specifications
| Body top | Spruce |
| Body top finish | Satin |
| Back & sides | Mahogany |
| Body back finish | Satin |
| Body depth | 75 mm |
| Neck | Mahagony |
| Neck finish | Satin |
| Scale (mm/inch) | 438 mm |
| Fretboard | Walnut |
| Number of frets | 18 |
| Nut width (mm/inch) | 43,5 mm |
| Bridge | Ortega 12 Hole |
| Machine heads | Chrome plated |
| Color | Natural |