Ortega 1B-LIZZY-PRO Lizard Series Short Scale Fretless Uke Bass 4 String - Solid Mahogany Natural + Bag
from
389.43€
Ex Tax: 389.43€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Lizard series ukuleles and uke basses are truly unique works of art. Crafted from the finest select tonewoods worldwide, each instrument is designed and constructed to maximize tone, performance, and natural beauty.
Specifications
| Scale | 625 mm |
| Width at nut | 45mm |
| body depth | 88mm |
| Top | SOLID mahogany top, satin finish |
| Back & Sides | Mahogany back & side, satin finish |
| Body Binding | Tortoise style ABS binding |
| Neck | Mahogany neck, satin finish, 2way truss rod built-in |
| Fretboard and Bridge | Pao Ferro |
| Rosette | Laser engraved Lizard rosette |
| Electronics | Ortega MagusUkebass electronics w/ tuner |
| Strings | Aquila Thundergut Ukulelebass Saiten/ long scale |
| Gigbag | INKLUSIVE Deluxe Gigbag & Nylongurt |