Ortega 1B-D8CE-4 Deep Series 8 Medium Scale Acoustic Bass 4 String - Spruce / Mahogany Black
from
308.86€
Ex Tax: 308.86€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Our new D8CE-4 bass features a spruce top and mahogany back and sides. It is equipped with the MagusPRO preamp and gold hardware. Maple binding and a black top make this instrument look truly stunning.
Specifications
| Body top | Spruce top, gloss black finish |
| Back & sides | Mahogany back & sides, gloss finish |
| Body binding | White ABS fretboard & body binding, Pinstripe Purfling |
| Body depth | 115 mm (4.53") |
| Neck | Mahogany neck, gloss finish |
| Scale (mm/inch) | medium scale 812 mm (32") |
| Truss rod | 2way truss rod |
| Fretboard & bridge | Walnut fretboard & bridge |
| Inlay | Dot Inlays |
| Nut width (mm/inch) | 45 mm (1.77") |
| Electronics | MagusPRO/B electronics w/ tuner |
| Machine heads | Gold hardware |