Ortega 1B-CONE-ASH Amplification Serie Amplifier Combo
from
511.38€
Ex Tax: 511.38€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Following the success of the first-ever acoustic amplifier stack, the C One provides acoustic musicians with multiple functionalities in a convenient package. The C One is ideal for performing and practicing, featuring 100 watts of power, a built-in DSP effects unit, and two separate channels. Thanks to the box flange, it can even be a compact PA for your next gig. The amplifier combo comes with two wood options: a light Ash or a dark and elegant Walnut housing.
Specifications
| Output Power | 100 WATT RMS |
| Weight | 10,2kg | 22,49lb |
| Dimensions (W x D x H) | 29,5cm x 27,9cm x 38,8cm |
| Outputs | Speaker Out, Line Out, DI Out |
| Includes | Dust cover |
| Frequency Response | 40Hz - 20kHz |
| Inputs | Jack (CH1), Jack/XLR (CH2), AUX In |
| Effects | DSP with Chorus and Reverb built-in, Effect Loop |
| Speakers | 6.5" Speaker, 8 Ohm & 3" Tweeter |