Ortega 1B-R121-3/4WR Family Series 3/4 Classical Guitar 6 String - Wine Red + Gigbag
from
186.91€
Ex Tax: 186.91€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Family series guitars are our most popular instruments. Offering a wide variety of scale lengths, nut widths, configurations, and colors, this series is perfect for players of all ages and skill levels. The quality of construction and attention to detail is consistent from the ¼ sizes through the full sizes, truly setting these guitars apart. Add an included deluxe gig bag with all models, and the Family series is the best value available.
Specifications
| Color | Transparent Winered |
| Wood, Top | Spruce |
| Finish, top | High gloss |
| Wood back & sides | Mahogany |
| Finish back & sides | High gloss |
| Neck type | 2way truss rod |
| Fingerboard | Sonokelin |
| Bridge | Sonokelin |
| Bridge | Ortega 12 Hole |
| Tuner | Chrome plated |
| Frets | 18 |
| Binding body | Maple |
| Scale | 590 mm |
| Nut width | 45 mm |
| Body depth | 95 mm |