Schecter Synyster Gates 'SYN GA SC' Acoustic Trans Black Burst Satin
569.11€
Ex Tax:569.11€
1,604.07€
Ex Tax:1,604.07€
488.62€
Ex Tax:488.62€
204.55€
Ex Tax:204.55€
1,446.83€
Ex Tax:1,446.83€
Synyster Gates Syn GA SC Acoustic
Specifications
General
| Model Name | Synyster Gates 'SYN GA SC' Acoustic |
| Color | Trans Black Burst Satin |
Neck
| Tuners | Grover |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Neck Material | Mahogany |
| Inlays | Pearloid Gothic Crosses w/Syn and Deathbat |
| Scale | 25.5" (648 MM) |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | 1st Fret- .787" (20MM), 12th Fret- .866" (22MM) |
| Frets | 20 Medium |
| Fretboard Radius | 16" (406MM) |
| Nut | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.693" (43MM) |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Chrome |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | DoveTail Set-Neck |
| Body Material | Rosewood |
| Bridge | Rosewood Acoustic |
Electronics
| Controls | Fishman Isys+ Preamp (Volume/On-Board Tuner/Bass/Treble/Phase Switch) |
| Bridge Pickup | Fishman Sonicore Piezo |
Details
| EAN | 815447021729 |
| Series | ACOUSTIC MODELS |